VII Международная научная конференция «Остров Сахалин» А.П. Чехова в XXI веке»

Министерство культуры и архивного дела Сахалинской области при участии Правительства Сахалинской области 14–20 сентября 2020 года проводит VII Международную научную конференцию «Остров Сахалин» А.П. Чехова в XXI веке», посвящённую 160-летию со дня рождения А.П. Чехова, 130-летию со дня его путешествия на Сахалин и 125-летию с момента выхода книги «Остров Сахалин» отдельным изданием.

Цель конференции: исследование актуальных вопросов, поставленных А.П. Чеховым в книге «Остров Сахалин».

В программе конференции предусмотрены пленарное и секционные заседания. Основные направления работы:

- «Остров Сахалин» А.П. Чехова в контексте истории русской и мировой литературы;

- проблемы истории Дальнего Востока и Сибири XIX‐XXI вв.;

- досахалинский период жизни и творчества А.П. Чехова, предполагаемые причины сахалинского путешествия;

- влияние сахалинского путешествия на творчество А.П. Чехова;

- творчество А.П. Чехова в русской и зарубежной филологии;

- проблема наказания и перевоспитания преступников от А.П. Чехова до наших дней: мировой и российский опыт;

- наследие А.П. Чехова в пространстве музеев, театров и библиотек;

- феномен чеховского подвижничества в XXI веке: просвещение, благотворительность, медицина.

Места проведения: г. Южно‐Сахалинск, Корсаковский, Тымовский и Александровск‐Сахалинский муниципальные образования Сахалинской области.

Координатор: ГБУК «Литературно‐художественный музей книги А.П. Чехова «Остров Сахалин».

По итогам конференции будет сформирован сборник научных статей. Тексты выступлений и заполненную регистрационную форму необходимо направлять до 1 июня 2020 года по адресу: 693000, Сахалинская область, г. Южно‐Сахалинск, пр. Мира, 104., или на e‐mail: stepanenko_aa@mail.ru

Контактное лицо: Степаненко Анастасия Александровна, заместитель директора по развитию музея и научной работе Литературно‐художественного музея книги А.П. Чехова «Остров Сахалин», кандидат филологических наук.

Контактный телефон: 8(4242) 43–65–83.

Приложение: информационное письмо конференции. и Letter of Information

Dear colleagues,

On September 14–20 2020, the VII International Scientific Conference “Sakhalin Island” by A.P. Chekhov in the 21st Century” will be held, dedicated to the 160th anniversary of the birth of A.P. Chekhov, the 130th anniversary of his trip to Sakhalin and the 125th anniversary of the publication of his book “Sakhalin Island” as a separate edition.

The Conference will take place in Yuzhno‐Sakhalinsk city as well as in Korsakovsky, Tymovsky and Aleksandrovsk‐Sakhalinsky districts of the Sakhalin region.

The Conference is founded by the Sakhalin Region Government. Organized by the Ministry of Culture and Archival Affairs of the Sakhalin Region. Coordinated by the SBIC (State Budgetary Institution of Culture) Literary and Art Museum of A.P. Chekhov’s book «Sakhalin Island».

The purpose of the Conference is to study the essential issues posed by A.P. Chekhov in his book «Sakhalin Island».

The conference program includes plenary and breakout sessions. The main areas of work are:

- “Sakhalin Island” by A.P. Chekhov in the context of the history of Russian and world literature;

- problems in the history of the XIX‐XXI centuries Far East and Siberia;

- pre‐Sakhalin period of life and work of A.P. Chekhov, the alleged reasons for the trip to Sakhalin;

- the impact of the sojourn on Sakhalin Island on Chekhov’s subsequent work;

- Chekhov’s work in Russian and foreign philology;

- the problem of punishment and re‐education of criminals from Chekhov’s time to the present day: World and Russian experience;

- Chekhov’s heritage in the space of museums, theatres and libraries;

-the phenomenon of Chekhov’s asceticism in the 21st century: education, philanthropy, medicine.

Conference working language: Russian

Terms of participation in the conference: travel expenses are covered by the seconding party.

To summarize the results of the conference a collection of scientific papers will be formed.  The texts of speeches and filled out registration forms should be submitted by June 1, 2020 to the address: 693000, 104 Mira Ave., Yuzhno‐Sakhalinsk, Sakhalin region, Russia or via email to stepanenko_aa@mail.ru.

Contact person: Anastasia Stepanenko, Deputy Director for development of the Museum and scientific work of the Literary and art Museum of A. p. Chekhov’s book «Sakhalin Island», candidate of philological Sciences.

Contact person: Anastasia Stepanenko, Deputy Director of Museum Development and scientific work of SBIC Literary and Art Museum of A.P. Chekhov’s book «Sakhalin Island», PhD in Philology.

Contact phone number: 8 (4242) 43–65–83.

Letter of Information